Демографія і як з нею боротись

Тема у розділі 'Діти-квіти', створена користувачем Ivan, 14 Лютий 2007.

  1. Ivan

    Ivan Guest

    Нація вимирає – уряд будує гуртожитки

    Юрій Глухов,для УП, 14.02.2007, 13:30

    Кабінет Міністрів затвердив Концепцію державної програми "Студентський та учнівський гуртожиток" на 2007-2010 роки.

    Міносвіти та його незмінний керівник – Станіслав Ніколаєнко – достатньо активно займаються рішенням багатьох проблем системи освіти. Це і щорічне збільшення квоти студентів-бюджетників, і організація системи тестування, і держдопомога випускникам вузів... А тепер ще й студентські гуртожитки.

    Але чи є ці проблеми головною больовою точкою відомства? На даний момент у вузах України навчаються 2,7 мільйони студентів. Отже, першокурсників серед них має бути не менше 550-600 тисяч осіб. А міністр Ніколаєнко заявив 25 січня на прес-конференції в УНІАН, що ВНЗ країни готові прийняти на перший курс 680 тисяч.

    У 2006 році українські школи закінчили 440 тисяч юнаків і дівчат. А в перший клас у вересні пішло всього близько 380 тисяч дітей.
    При цьому кількість вузів I–II рівня акредитації скоротилося за 16 років з 742 до 606, а III–IV рівня акредитації, навпаки, збільшилася з 149 до 345.

    При порівнянні показників у цих двох таблицях відкривається унікальна у своїй безглуздості картина. В Україні з кожним роком катастрофічно знижувалася народжуваність, але величезними темпами зростала кількість вузів і студентів.

    (закінчення далі)
     
  2. Ivan

    Ivan Guest

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    (закінчення)

    Мимоволі пригадується похоронний бізнес на зорі радянської влади, описаний у "Дванадцяти стільцях" Ільфа і Петрова. "Розквіт" української вищої школи став наслідком появи платної форми освіти.

    Зменшення народжуваності в Україні почалося ще в 1952 році. Однак до кінця 80-х рівень народжуваності забезпечував хоча й невисокий, але приріст загальної чисельності населення. За роки незалежності ситуація з народжуваністю погіршилася майже вдвічі. Максимальна чисельність жителів України у 1992 році – 52,2 мільйони, а станом на 1 листопада 2006 року в країні залишилося 46,7 мільйонів.

    Подібні демографічні тенденції спостерігаються впродовж останніх 2-3 десятиліть практично в усіх державах Європи, а також у Росії й у Японії.
    У США наразі ситуація стабільна, але це результат, насамперед, міграції та досі високої народжуваності серед вихідців з Азії, а особливо – з Латинської Америки. Частина ж білих у США неухильно знижується.

    Більшість сучасних молодих чоловіків і жінок воліють мати в родині не більше одного-двох дітей. Але частина жінок не має дітей взагалі, тому що вони не заміжні. А значна кількість подружніх пар не мають потомства з причини безпліддя чоловіка чи дружини – в Україні у 2006 році нараховувалося 870 тисяч таких пар.

    Тому на одну жінку припадає по 1,2 дитині в Україні та Росії, і по 1,2-1,5 у багатьох європейських країнах. Проте, починаючи з 2002 року, в Україні відбувається невелике збільшення народжуваності.

    Однак, на думку завідувачки відділенням демографічної економіки Інституту демографії НАНУ Валентини Стешенко, незначне підвищення зовсім не пов'язане з тим, що українки вирішили народжувати більше дітей. На статистичний ріст вплинули два фактори.

    По-перше, у зв'язку з поліпшенням за останні 5 років життя українців "ті, хто не народив перших дітей у 90-х, почали народжувати у 2000-х роках". По-друге, у 1983-1987 роки в Україні відбувся стрибок народжуваності, і дівчата, що народилися тоді, досягли до 2003 року свого дітородного віку (20-25 років).

    За кілька років цей дітородний "резерв" буде вичерпано. Починаючи з 2010 року має відбуватися істотне зменшення кількості новонароджених у зв'язку з тим, що у дітородний вік вступлять жінки, що народилися на початку 90-х минулого століття. Коли, як видно з таблиці, відбувалося різке щорічне зменшення народжуваності.

    Найближча перспектива, на думку фахівців Інституту демографії, така: до 2050 року в Україні залишиться 35 млн. жителів.

    Можна з відповідальністю стверджувати: МОН або не інформоване про демографічну кризу початку 90-х, або свідомо не звертає на неї увагу. Інакше як пояснити той факт, що 15 років спостерігалося бездумне збільшення як кількості вузів, так і кількості "посадочних" місць.

    Якщо у 1992 році українські вузи прийняли на перший курс 383 тисяч студентів (а кількість немовлят склала в згаданому році 596 тисяч), у 2003 році на перший курс вступили 635 тисяч молодих людей (кількість новонароджених – 408 тисяч), у 2004 році – 657 тисяч студентів (відповідно – 427 тисяч дітей), у 2005 році – 672 тисяч першокурсників і 426 тисяч немовлят.

    У зв'язку з усім вищезазначеним, виникають природні запитання. А навіщо Україні стільки людей з вищою освітою, тим паче – враховуючи майбутнє різке зменшення населення країни в цілому? Для чого державі таксисти і домогосподарки, торговці і безробітні з корочками юристів або економістів?

    Другий логічний докір на адресу МОН полягає в тому, що в країні створене положення, коли кожен може вступити у ВУЗ, закінчити його й отримати жаданий диплом. Невже керівникам міністерства незрозуміло, що диплом про в/о вже давно став в Україні таким самим атрибутом престижу, як і дорогий мобільник чи крутий автомобіль...

    Невже Ніколаєнко невідомо, що дітей, здатних досконало освоїти шкільну програму, меншість? Але тільки вони можуть претендувати на навчання у вузах. Для інших навчання в інститутах – п'ятирічне просиджування штанів і спонсирування викладачів.

    Подібних запитань до нинішньої системи освіти в Україні чимало. А демографічна криза, що взяла МОН за горло, тільки збільшує проблеми.
    Наостанок – про не дуже далекі демографічні перспективи. Якщо після 2050 року в Україні збережеться показник народжуваності жінок у 1,2 дитини (а передумов для змін немає), кожне покоління дітей буде менше за покоління батьків у 1,6-1,7 разів.

    Четверте покоління – приблизно за 100 років – скоротиться більше ніж у 7 разів. У середині наступного століття в Україні залишиться 4,5 млн. жителів. Ще за сто років – близько 600 тисяч.

    Уявляєте, у Києві проживає 50 тисяч чоловік, у Донецьку, Львові, Дніпропетровську, Харкові, Одесі – по 20 тисяч, велика кількість менших міст безлюдні. А ще через…
    Юрій Глухов, для УП
     
  3. KabMiner

    KabMiner Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Я не зовсім розумію наскільки повязані студентський та учнівський гуртожиток з запропонованою автором (Юрій Глухов) темою? Жаль ще немає цього розпорядження на сайті ВРУ. Коли зявиться можна буде поговорити предметніше.
     
  4. Оля

    Оля Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Зацікавити молоді сім"ї добрими грошовими виплатами на дітей і не треба ніякої філософії. І будуть дітки, і буде приріст населення. Але ще забувають подавати статистику, скільки людей виїжджає, хто куди.
     
  5. Ivan

    Ivan Guest

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Ну що ж тут незрозуміло? Для того, щоб підтримувати на високому рівні вищу освіту і забезпечувати конкурсний відбір кращих абітурієнтів необхідно скорочувати загальну кількість студентів - пропорційно до скорочення населення (і молоді включно). А натомість кількість місць у гуртожитках планується збільшити! Це означає практичну девальвацію вищої освіти і зникнення відбору взагалі - вчитимуться всі підряд і як небудь.
    А під це діло дехто грошиків собі хапне...



    На жаль, Олю, не буде нічого... :sad: Хоч мільйон давай кожному... Тут складніші процеси йдуть, що захоплюють і значно забезпеченіші за нас країни. От у Сіеттлі як з народжуваністю серед вихідців з Європи? Я маю на увазі загальну картину...
     
  6. Оля

    Оля Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись


    Як? :) Дай їм, Боже, здоров"я! :) Родять повно дітей. Візків вже не вистачає! ;)
     
  7. Оля

    Оля Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Я правду кажу!:eek: Велфери аж спецільні програми створюють, щоб правильно наші планували народжуваність!
     
  8. Ivan

    Ivan Guest

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    наші - це лиш емігранти-українці? А ширше? Друге покоління міжвоєнної еміграції? А інші білі переселенці? А місцеві білі американці?
    Я чув, що не все та так райдужно з демографією, як ти пишеш...:rolleyes:
     
  9. Оля

    Оля Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Нє, четверта хвиля еміграції! :D Мекси ще багато народжують, а білі американці ,хто як...;) Але проблем нема. Не так, як в Європі...;)
     
  10. KabMiner

    KabMiner Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Погоджуюся з тим, що у нас в питаннях освіти - повний бардак. Але чи читали ви розпорядження про гуртожитки? У мене таке враження, що автор статті в УП також не читав цього розпорядження і тому змішав різні питання в одну кашу.
    Я дочекаюся тексту розпорядження, а вже тоді буду його коментувати, бо інакше мені це нагадує дискусію з Мих-ом про релігію: Біблію не читали, але нам того і не треба, бо ми і так християни.
     
  11. zet

    zet Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Освіту планомірно знищують з часу приєднання до Булонського процесу.
     
  12. Zoryanazirka

    Zoryanazirka Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    http://www.ukrstat.gov.ua/ - статистична інформація - демографічна ситуація- а там розділи. І про міграцію теж є
     
  13. Ольга

    Ольга Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    якщо не дивитися у далеке майбутнє.
    зараз маємо ту ж проблему з дитсадками. на початку 90 всі садочки продавали, бо дітей не було, групи були порожні.
    а тепер думають де взяти приміщення...
     
  14. Ivan

    Ivan Guest

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Це все цікаво, але, загалом, відомо. Навіть наведена мною у перших дописах стаття досить чітко говорить про демографічні тенденції, а джерело там досить поважне - профільний академічний інститут. Тобто, у мене вже є певне уявлення про процеси, що відбуваються насправді, а питав я лиш про особисті враження. В обох Ольг вони позитивні. Що змушує замислитися... :)
     
  15. ГРоманюк

    ГРоманюк Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Дуже сумніваюся, що грошi вирішать демографічну проблему. Навпаки, зі зростанням добробуту людина більше починає задовольняти свої егоїстичні інтереси. Проблема не у матеріальному добробуті, а сфері духовної.
     
  16. zet

    zet Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Есть разумная граница всему. Конечно, сфера духовная важна, кто б спорил с этим, но так рассуждать может только сытый одиночка, не отвечающий за другую жизнь. Материальное для воспитания детей необходимо хотя бы для того, чтобы их накормить, одеть (не в Африке ж живем), воспитать (билеты на экскурсию тоже бесплатно, увы, не дают) и выучить.
     
  17. fuxx

    fuxx Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Якби справа була тільки вгрошах. А насправді впливає набагато більше чинників.
     
  18. zet

    zet Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Жильем беспроцентным или минимально-процентным, с дальнейшим погашением 60%-ым, если будет 2-е детишек и 100%-ым, если 3-е детей...
     
  19. New Shrek

    New Shrek Well-Known Member

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Чисельність населеня зменшилась на пять млн.,до 7 млн.трудових мігрантів,від"ємний приріст населення,а житло -то залишилось,зумлетрусу ніби не було,то чому нема житла для детишек?Років десять вже ту тему мусолять і всіх переконали: нема житла для молодих сімей.Хто в нас спец по демографії ,а то Івана забанили.Таке враження ,що то піар-акція будівельних олігархів
     
  20. Полковник

    Полковник миється в бані

    Відповідь: Демографія і як з нею боротись

    Вчера 07.07.07. загсы в Москве до 00 часов работали, но с потоком молодоженов не справлялись. Ходил гулять в парк Победы - столько невест в одном месте и в ТАКОМ количестве никогда не видел. Красота!