КПК

Показати повну версію : Життя в Польщі


Svjatkova
19.01.2012, 14:32
Особисто для мене є дуже цікавою темка про особливості життя в Америці та Канаді...
Але хотілося б прочитати і про життя в Польщі "з перших вуст" .
Менталітет, соціальне та медичне забезпечення, освіта, виховання, ставлення до емігрантів-українців і т.д і т.п.

Svjatkova
06.02.2012, 15:23
Так шкода, що немає нікого хто б проживав в Польщі((

Taska
06.02.2012, 16:08
я жила у Вроцлаві 1 рік (у 2008). Не знаю як у іншим містах (чула що інакше) але у Вроцлаві, дуже багато іноземців, там всюди на лого писали, що Вроцлав - місто зустрічей, окрім цього у Вроцлаві після війни були перевезані поляки зі Львова. Ці фактори відіграли дуже значну роль у ставлені до іноземців, в т.ч. українців. Коли я казала що львівянка, у всіх мінялось ставлення на дуже доброзичливе, бо практично у кожного мешканця бабуся-дідусь були вихідцями зі Львова. Загалом я себе там почувала дуже комфортно. Менталітет вроцлавян дуже європейський, вони відкриті і ввічливі.
Був у мене випадок, що я загубила у трамваї гаманець з готівкою і карточкою на якій лежало 2000 злотих і так вийшло що у цьому ж гаманці був пін-код до цієї карточки (не дивуйтесь, бувають і такі блондинки)), мені на другий день усе до копійки повернули у трамвайному депо. А ще часто по місту можна було авто-стопом їздити. Загалом враження залишились дуже приємні і за можливості обовязково там залишилась би

levandivka
06.02.2012, 16:49
ставлення до емігрантів-українців і т.д і т.п
Осідлих перекупщиків досить багато. Конкуренція буде високою.
Суттєво, де жити, бо в різних регіонах відносяться різно.
Іруська в РП провела 7 років. Я 1 рік. 2001-й. Данило там народився.
Н.Сонч.
До 2008 р. регулярно їздив у РП (Варшава. Вроцлав), почувався як, у сусідній області, але...
Дякувати Богу, повернулися до Львова, у рідні стіни, на рідну землю, до своїх.
Наспівуючи:
http://www.youtube.com/watch?v=lHBiAhiddJ8

ЗІ: зараз знову кличуть на халявну поїздку весною. Не хочу, відмовився.

Gentle
06.02.2012, 17:11
Не претендую на 100% правоту..Східні поляки дуже поподібні до нас - і ментально, і способом життя. Поляки на Заході - зовсім інші, як Таська пише - повністю європейці. І вони бояться "сходу", ми запрошували знайомих до Львова, вони "морозилися", це при тому, що у них
у кожного мешканця бабуся-дідусь були вихідцями зі Львова
Вони це самі знають, але їх сюди не тягне (це я конкретно про Вроцлав).
Поляки ж нація не монолітна теж, у них своя історія - теж непроста. Наприклад кашуби і іже біля них взагалі говорять такою дивною говіркою, вони більше до німців тягнуться.. Таке-то..
зараз знову кличуть на халявну поїздку весною
А чому відмовилися? Не любите Польщу?

levandivka
06.02.2012, 17:25
Не любите Польщу?
Не люблю (с)
Шкода на неї життя.
Я люблю Львів. :)
Ніколи (більше) не проміняю на іншу країну і місто.

Зануда
06.02.2012, 18:02
Я прожила у Польщі п"ять років. У Любліні. Місто студентів. На літо перетворювалося на затишну провінцію, а в жовтні знову оживало. Люблін доволі компактне місто, з приємними мешканцями, на відміну від Варшави (яку я, щиро кажучи, недолюблюю) там немає проблем із спілкуванням і нав"язуванням контактів. Люблін трошки з гумором, трошки злостиво називають "Stolicą polskiej wsi" :), тому що люди там прості і так, як у Львові запросто зачеплять тебе у міському транспорті і обговорять від погоди до політики всі теми, а коли будеш виходити побажають гарного дня.
Не маю неприязні до Польщі, бо це моя історична Батьківщина. Я здобула там освіту. Знайшла багато друзів з якими спілкуюся і по сьогодні. Повернулася, бо дуже люблю Львів, чуюся тут комфортно і тут мої батьки. Особливих зусиль, щоб мешкати в Польщі я ніколи не прикладала, але часом, після перегляду новин, або після відвідин наших держустанов, я починаю думати, що певно варто було постаратися.

Vittoriya
06.02.2012, 19:53
Моя сестра вже років 7 живе у Польщі. Переїхала за чоловіком, який пройшов конкурс в оркестр в дуже маленьке місточко Єлєня Гура. Спочатку було напряжно, працював він один, їй піаністці знайти роботу було дуже важко, в муз.школу її не брали через те, що колектив ставав в диби(бо українка....). Спочатку вона була в дуже депресивному стані. хотіла вертатися до Львова, чоловік стримував. Потім їй вийшло поступити у Вроцлав в муз.академію(типу наша аспірантура), ще й до дууже хорошої піаністки з Росії, так вона їздила кожного разу до Вроцлава, грошей йшло багато, але принаймні вона жила, займалася і забула про повернення. :) тоді пройшла конкурс в оперний театр в Вроцлаві, переїх ала туди. Чоловік лишився у свому оркестрі, так жили на два міста кілька років. Важко було, вона вже хотіла кидати роботу і їхати до нього. Я пригадую, як сказала їй не приймати поспішних рішень, бо так життя може за день круто змінитися. І так вийшло :) Зовсім випадково взнали, що у Гданській опері потребують піаністку. Подзвонила, так як вже досвід роботи в опері, та ще й у вроцлавській був, поставила свої умови, щоб її чолвоіка-валторніста теж послухали. Поїхали, пройшли конкурс і тепер обоє працюють у гданській опері. Взяли в кредит квартиру, зараз займаються ремонтом. Життя стабілізувалося, тут би вони цього не мали точно(працюючи на такій же роботі). Відношення колективу дуже добре, є свої нюанси, але загалом, якщо ти розумна людина, якщо ти своє діло вмієш робити добре, тебе завжди будуть поважати і цінувати. У них нема таких проблем як у нас, наприклад зх добиранням кудись, з дорогами, в тому плані Польща пішла даалеко вперед від нас. Вони дуже велику увагу приділяють культурі, мистецтву. Навіть у маленьких містечках будуються суперсучасні філармонії, де роблять ремонт не для того, аби відмити гроші і ще зробити собі дома ремонт , чи ще десь(в результаті в залі ламінат, який скрипить і надувається...), а продумують усі деталі, аби акустика у залі була класна. Як на мене то щось таки та й говорить про людей.

levandivka
07.02.2012, 16:50
пішла даалеко вперед від нас. Вони дуже велику увагу приділяють культурі, мистецтву. Навіть у маленьких містечках будуються суперсучасні філармонії, де роблять ремонт...
а продумують усі деталі, аби акустика у залі була класна. Як на мене то щось таки та й говорить про людей.
Пам'ятаючи любов Вітторії до рідного краю нагадалося:
Лиш там добро, де нас нема. (с) :)

Vittoriya
07.02.2012, 16:55
Пам'ятаючи любов Вітторії до рідного краю нагадалося:
нє, ну не треба. Я пишу те, що знаю. Я не кажу, добре це, чи погано, просто так є. Я була у їхніх залах і працюю у нашому залі. Повірте, різниця відчутна... В нас після ремонту в філармонії акустика стала тільки гірша, все мажеться, звук не чіткий. Ну це деталі, але обідно.

levandivka
07.02.2012, 20:18
Я була у їхніх залах і працюю у нашому залі.
Хіба ж зали суттєвіші, ніж ЖИТТЯ? :) (див. заголовок теми)
Є ж боянистий анекдот "діти у вас гарні. а все, що робите руками..."

Vittoriya
07.02.2012, 21:02
Хіба ж зали суттєвіші, ніж ЖИТТЯ? (див. заголовок теми)
для мене то говорить про рівень культури людей. Як вони відносяться до мистецтва, настільки у них інша голова, як у нас.

levandivka
07.02.2012, 23:05
Як вони відносяться до мистецтва, настільки у них інша голова
Про показушність мова?

Vittoriya
07.02.2012, 23:14
Про показушність мова?
ви вважаєте це показушністю?? Я вам розкажу, що таке показушність. В нас в філармонії зробили ремонт в коридорі, десь три роки тому. Минулого року чомусь вирішили там поміняти одну плитку на іншу, бо італійський мармур......... Ну поклали, шось ще трохи змінили, тепер ми входимо на роботу кругами, бо головний вхід для нас закритий, аби ми там не топали по ньому ногами. Ото показушність, бо скільки було слів про те, що мармур стелиться в філармонії, я і в газетах читала і чула багато.... А те, що в самому залі постелили дешевий ламінат як-небудь, який вигинається і скрипить і думаю звук добряче псує(в музиці такі деталі дуже важливі) , то вже нікого не цікавить. І те, що викинули орган , залишивши лише мульку-зовнішнє оздоблення, у Львові певно тепер тільки в органному залі залишився справжній орган...

Just me
07.02.2012, 23:42
Не всі здатні цінувати високе мистецтво, у нас - особливо. Інтелігенцію розстріляли, в Сибір відправили, в тюрмах згноїли... У Польщі з цим ситуація кардинально інша. Про квитки на концерти слід завчасу подбати. Це однозначно свідчить про вищий рівень культури. Згадався мені С.Бодров:
В студенческие годы у меня был один преподаватель, профессор, который внушил мне на всю, наверное, жизнь одну простую истину. Он говорил, что настоящего мужчину можно определить по двум вещам: по его отношению к книге и отношению к женщине. Сам он всегда, прежде чем взять книгу, шел мыть руки. И для меня стало правилом на всю жизнь трепетно и с уважением относиться к книгам и, конечно же, к женщинам.
Для мене книга - синонім мистецтва. В Польщі, окрім мистецтва, досі цінують жінок. Вразило, коли сучасний столичний чоловік в офісі, вітаючись із жінкою, цілує їй руку. У нас просто мало справжніх.

Зануда
08.02.2012, 00:51
Про показушність мова?
То так здається на перший погляд. Насправді то є у генах нації - виставляти свої кращі сторони на показ, демонструвати те, що мають найкраще. Не з метою "пустопорожнього" вихваляння, а через дух патріотизму. Звичайно і у них є своя "dark side",як і у кожної нації, але те, що рівень культури - від особистої до суспільної - значно вищий, то факт.

levandivka
09.02.2012, 01:04
що рівень культури - від особистої до суспільної - значно вищий, то факт.
А рівень "тепла"? :)
Гонор - штука корисна, але без пшесади.
http://www.youtube.com/watch?v=aSYO1_GK9RU

Не з метою "пустопорожнього" вихваляння, а через дух патріотизму.
Угум...
То через патріотизм виглядало, що в трагедії 11.09 у США 99% постраждалих - поляци? а так випливало з їхнього лементу

Зануда
09.02.2012, 13:44
Гонор - штука корисна, але без пшесади.
:) У всех свои недостатки (с)

Файні ті польські кіна. Є з чого посміятися. І українська література також багата на описи життя українського народу в такому ключі. То є щось притаманне слов"янам, мабуть. :)

П. С. Якесь у вас жовчне відношення до західного сусіда.

MariaGam
10.07.2012, 22:10
Жила у Польщі пів року.Приїхала спочатку у Вроцлав,це фантастичне місто для мене,почувала себе там,як вдома у Львові.Площа ринок,як у нас.Близько 257 мостів,ех романтика :radist:- місто свято.Кожний день вони щось святкують,сумувати не доводиться,купа туристів в основному німців.Українців не зустрічала за 2 місяці,це мене дивувало!
На рахунок людей(самих мешканців),я б сказала такі собі провінціали,жила в одного поляка,мені здалось,що вони зовсім не виховані,вивчила всі польські мати за пару днів)):khomyak:
З роботою у Вроцлаві важко,я десь місяць шукала,потім поїхала в Варшаву.Перше враження було не дуже,після Вроцлава.
Людей там тьма,особливо наших,але я б їх віднесла до окремої категорії "наших".
Нехай пробачать мене наш сільський народ,але людьми їх важко назвати,спустились з гір і роблять українцям репутацію!Хоча зустрічались і нормальні,РІДКО!
З роботою там на багато простіше,за кілька тижнів я навіть знайшла безкоштовні курси польської мови і закрутилось,знайшла нормальну роботу,зявились знайомства!

Відношення поляків до українців можна назвати позитивним.Але,що стосується робочих питань,то тут можу сказати,що вони дуже обманюють, тих простих роботяг,було у мене кілька знайомих,які місяцями безкоштовно працювали!

Мене радував чистий транспорт,чіткий розклад руху з графіком,рідко зустрічала переповнені автобуси,хоча в метро буває тіснувато))Ціни на харчі важко назвати набагато дешевшими за наші,дуже сумувала за нашим майонезом!
І взагалі мені їхні харчі не до смаку,не знаю,як всі можуть везти їх в Україну!Як бачу у нас польські товари,мене одразу кривить))А ще в них дуже доступні машини,бляха,чому така несправедливість!!!Мій чоловік попрацювавши місяць купив собі опелька,правда тільки там і може на ньому їздити(((

Враження в цілому позитивні,планую виїхати туди на довготривале проживання:girl_yes:

Just me
11.07.2012, 00:03
Нехай пробачать мене наш сільський народ,але людьми їх важко назвати,спустились з гір і роблять українцям репутацію!Хоча зустрічались і нормальні,РІДКО!
Є в якійсь мірі те, про що Ви кажете. Їхала якось із подругою в автобусі, вже перед самим західним вокзалом зустрілися нам дві щирі україночки. Як звільнилося місце, то розштовхуючи людей в автобусі стрімголов рванули туди. Подруга щось мені сказала, а вони "О, ти диви, наші!" Шкода, що призналися. Бо я їх і без мови запримітила. На жаль.

CaddyV
19.08.2013, 10:37
Дівчата, цікавить таке питання - студентські будні українців у Польщі. Можливо хтось з таким стикався. А саме - чи реально отримати знижку на навчання по карті поляка у державному вузі на платному навчанні, де краще проживати - у гуртожитку чи винаймати квартиру, і головне як дешевше добиратись в Краків з України (їздити прийдеться щотижня). В неті перечитала купу різноманітної їнформації, але хотілось би почути так би мовити з перших вуст.

Just me
19.08.2013, 10:52
Дівчата, цікавить таке питання - студентські будні українців у Польщі. Можливо хтось з таким стикався. А саме - чи реально отримати знижку на навчання по карті поляка у державному вузі на платному навчанні
Взагалі-то власники карт поляка можуть мати повністю безкоштовне навчання зі стипендією 900 зл/міс, жити дешевше в гуртожитку - це однозначно, бо гуртожиток обійдеться десь у 300-400 зл, а квартиру чи кімнату у квартирі за такі гроші не знайдеш. Гуртожитки переважно мають добрі умови. Якщо не помиляюся, зі Стрийського а/в до Кракова їздить автобус, от лише чи кожен день - не факт.

Hermi
19.08.2013, 11:10
Ех, Польща...
Перше що мене дійсно вразило це транспорт, от би нам таке щастя! Ходить регулярно, хоч годинник звіряй, ну і рівень комфрту також не до порівняння.
Харчування, я б сказала що дешевше, але якість дешевого мяса не ахті, а дійсно смачне і без ГМО коштує солідні гроші. На своє велике здивування мені там сподобались сосиски (українські їм дуже-предуже рідко і то коли вже вкрай ліньки готувати і нема що більше їсти). Майонез - справжній домашній майонез, тільки і відповідно коштує. Особливе місце потрібно віднести рибі, одне тільки мені не сподобався оселедець - один оцет натуральний (хоча наші всі просто марили тим оселедцем).
Ну і не відємною складовою моїх вражень від Варшави - чистота вулиць:) а також коли на вулицях Варшави старші поляки чули українську підходили і питали "пані зі Львова" і ділились враженями, яке Львів "бардзо ладнє" місто:)

А щодо людей, то різні бувають. Мене наприклад приємно здивувала українська община. правда це не всі, які працюють у Варшаві і не якісь "вуйки що спустились з гір". у Варшаві є українська церква де збираються на неділю українці. Здивувало на скільки люди згуртувались і один одному допомагають.

ну а тепер про студентів. Є дуже багато програм для навчання у Польщі. Колись натрапила на Up-study, щось досить цікаве, на жаль сама не ризикнула і знайомих немаю, щоб щось рекомендувати.

CaddyV
19.08.2013, 11:48
мати повністю безкоштовне навчання зі стипендією 900 зл/міс,
Таку інформацію читала на різних сайтах. Ну не знаю, у мене платна форма навчання (нестаціонарне- п"ятниця - неділя), і чи можливо зовсім безкоштовно не впевнена.
Кракова їздить автобус
Їздить щодня, але при щотижневому доїзді це влітає трохи в копієчку. Знаю можна до Перемишля, а там поїздом (по студентському знижка 50%, по карті 37%) - виходить значно дешевше, але це знову ж таки з власних досліджень по сайтах їхньої залізниці. А от реально чи так хтось їздить?

Vittoriya
19.08.2013, 12:01
виходить значно дешевше, але це знову ж таки з власних досліджень по сайтах їхньої залізниці. А от реально чи так хтось їздить?
по знижці доїхати реально, але поїздом до Перемишля, а не з Перемишля до Львова, бо знижка діє лиш на поїзди в межах країни. Хіба про студентський я не знаю, бо по карті поляка точно. Найдешевше-зе Перемишля на піший перехід, моя сестра колись так їздила, і зараз моя племінниця, яка вчиться в Жешуві так їздить, чи то ходить.

---------- Додано в 10:01 ---------- Попередній допис був написаний в 09:55 ----------

Харчування, я б сказала що дешевше, але якість дешевого мяса не ахті, а дійсно смачне і без ГМО коштує солідні гроші. На своє велике здивування мені там сподобались сосиски (українські їм дуже-предуже рідко і то коли вже вкрай ліньки готувати і нема що більше їсти). Майонез - справжній домашній майонез, тільки і відповідно коштує. Особливе місце потрібно віднести рибі, одне тільки мені не сподобався оселедець - один оцет натуральний (хоча наші всі просто марили тим оселедцем)
ну ви такі дивні продукти подаєте :), вся молочна продукція дешевше (молоко, сир, масло сметана, йогурти), то я після місяця у Львові побачила, фрукти овочі приблизно то саме, м'ясо ясно що дорожче (яловичина і телятина) , але то всюди в Європі так, нічого дивного. Свинина зато тут дешева, але ми її не беремо взагалі. Хліб дорожчий, але мені смачніший і вибір більший-я беру завжди в пекарнях житній, може такий білий простий в Бедронці дешевший.

Gentle
19.08.2013, 13:28
Поділюся своїм досвідом добирання до Польщі. Якщо їду, то через Медику. Тобто через піший перехід. За 2 зл. їду до Перемишля. Якщо треба до Жешува, то потяг з Перемишля в Жешів коштує (принаймі в червні коштував) 10,50. По карті будете мати знижку. А з Жешува їдуть буси з сайту Polskibus (http://www.polskibus.com). Чесно скажу, я ними ще не їздила, але їздила подруга і її знайомі, то просто знахідка! . Якщо бронювати наперед, то значно-значно дешевше. Я тиждень тому дивилася переїзд Краків-Жешув, то коштував 20 зл. на цю неділю. Для порівняння потяг 40зл.
А прямий автобус на Ва-ву останній раз як я їхала був щось коло 300 грн. Тепер вже не знаю.

Hermi
19.08.2013, 13:44
ви такі дивні продукти подаєте
пишу за ті що мене вразили:)ну а на рахунок овочів\фруктів це напевно залежить від сезону і де купляти. Весною в Україну чуть не цілу валізу яблук привезла, вони тоді від 0,5 до 2 злотих коштували.
Свинина зато тут дешева
от якраз якість свинини мені не сподобалась:( і толку що вона дешевша. Якось запросили мене на обід до одного професора і було дуже смачне мясо, поцікавилась рецептом, виявилось що це звичайне мясо з магазину "здравої живності"(чи може воно якось по-іншому називається, я не памятаю), ну і ціна також була відповідна 100 злотих:)

ну і ще одне - побутова хімія (а саме порошки). Якшо чесно якість Аріелю купленого в Україні і в Польщі надзвичайно різна. Ціна також, але я правда купляла по акції:)
п.с. люблю я різні знижки, що поробиш:)

Mavpysuk
19.08.2013, 13:53
Однозначно якщо добиратися до будь-якого польського міста краще з Перемишля (потягом). Ми коли шукали з чоловіком варіанти доїзду до Щецина (це сама крайня точка Польщі, вже біля Німеччини), то потягом виявилося найдешевше. До Перемишля нас довезли машиною (автобус з Медики коштує 2 злотих), а там потяг Перемишль-Щецин (ціна 86 злотих). Правда їхати довелося довго.
Про саме життя можу сказати так, воно різне навіть у різних регіонах Польщі (так само як в Україні). Поляки, то така нація, що в будь-якому разі хвалить своє, рідне, яким би г...ним воно не було. Ціна продуктів теж різна, залежить від якості. От молочна продукція мені подобається більше польська ніж наша, та й ціни дешевші. В містах, що блище до моря, хороший асортимент риби за хорошою ціною. До прикладу в магазині кілограм лосося (філе) - 23 злотих.
Транспорт-місто Щецин-квиток 2 зл на 15 хв, не дешево, зате комфортно. Вигідно купувати проїздні на місяць (60 злотих), або принаймі на добу (12 зл).
Про одяг навіть писати не треба-однозначно дешевше та й вибір більший.
Навчання. Займалася влаштуванням сина коліжанки в школу. На Україні він вчився у гімназії, закінчив 6 клас і половину 7. В Польщі його взяли в 7(для проби, подивитися чи потягне). Яке було здивування поляків, коли зрозуміли, що по їхній програмі у нього знання на 8 клас!!! У спец гімназії по математиці вони у 7 класі вчать дроби:girl_crazy: .Керівництво дуже допомагало малому адаптуватися в школі, був наданий безкоштовний репетитор з Ужонду міста по польській мові. Малий спочатку в шоці приходив з школи, казав що дисципліна нульова (європейські стандарти навчання), не готовий до уроку - можеш не відповідати і двійку за це не отримаєш. Щоденник - електронний, з окремим доступом батьків і самого учня.
Житло. Звичайно, нема нічого краще власного даху над головою, але є купа але. По-перше: придбати квартиру без карти поляка чи побиту - не можна, по друге - гроші. В Щецині 2 кімнатна квартира коштує в районі 160 тис злотих. Ми винаймали житло. Жили в особняку, на третьому поверсі (спальня, кухня студія, ванна кімната, коридор і балкон). Ціна 800 злотих зі всім.
Побутова хімія. Якісна і дешевша+ дуже часто бувають гарні акції (знижки досить суттєві). Косметика теж саме. Коли їхала то в останній день купила блиск Лореаль за 12 злотих.

Vittoriya
19.08.2013, 16:04
Чесно скажу, я ними ще не їздила, але їздила подруга і її знайомі, то просто знахідка! . Якщо бронювати наперед, то значно-значно дешевше
ці автобуси просто супер, правда переважно всі через Варшаву, може то ще зміниться. Я їздила вже не раз, комфорт на вищому рівні.

Hermi
19.08.2013, 16:13
нема нічого краще власного даху над головою
не сперечаюсь що краще своє, але врахуйте що це студент, якому потрібно вивчити мову і адаптуватись до польського способу життя. Гуртожиток дешевше
+ багато друзів-однолітків.
всі через Варшаву
В Краків через Варшаву?хм..Цікаво.

Vittoriya
19.08.2013, 16:23
В Краків через Варшаву?хм..Цікаво.
тобто? Та я не мала на увазі саме Краків :) і взагалі не то мала на увазі. Просто переважно всі їдуть до Варшави і з Варшави, а не наприкла там Гданськ-Лодзь, чи щось таке. Написала і тепер побачила, що вже є, нова лінія, бо я власне шукала щось таке з Гданська до Лодзі

Mavpysuk
19.08.2013, 16:24
не сперечаюсь що краще своє, але врахуйте що це студент, якому потрібно вивчити мову і адаптуватись до польського способу життя. Гуртожиток дешевше
+ багато друзів-однолітків.
Так, просто приклад я наш приводила, як сім'ї.

CaddyV
13.09.2013, 15:03
Зараз в пошуках житла в Кракові. Можливо хтось вчиться або проживає там, і в курсі. Квартира потрібна на дві ночі (п"ятниця-субота-неділя) щотижня, для однієї людини.